Rada nadzorcza jest organem nadzoru nad działalnością fundacji rodzinnej. Podstawowym zadaniem rady nadzorczej jest pełnienie nadzoru nad działalnością zarządu w zakresie przestrzegania prawa i postanowień zawartych w statucie fundacji rodzinnej.

Rada nadzorcza może być organem zarówno fakultatywnym, jak i obligatoryjnym. Jeżeli liczba beneficjentów przekracza 25 osób, ustanowienie rady nadzorczej jest obowiązkowe. W pozostałych sytuacjach jej powołanie jest dobrowolne i zależne jedynie od woli fundatora.

Podstawowym zadaniem rady nadzorczej jest pełnienie nadzoru nad działalnością zarządu w zakresie przestrzegania prawa i postanowień zawartych w statucie fundacji rodzinnej. W art. 65 ustawy o fundacji rodzinnej ustawodawca podał ogólny zakres obowiązków rady nadzorczej, który może być znacznie szerszy, poprzez wprowadzenie dodatkowych uprawnień rady nadzorczej do statutu fundacji rodzinnej. Tym samym

w przypadku ustanowienia rady nadzorczej – czy to w wyniku woli fundatora, czy w związku z ustawowym obowiązkiem – ważne jest określenie dokładnego zakresu praw i obowiązków członków rady nadzorczej w statucie fundacji rodzinnej.

Ustawodawca wskazał, że rada nadzorcza pełni funkcje nadzorcze w stosunku do zarządu w zakresie przestrzegania prawa i postanowień zawartych w statucie. W tym celu rada nadzorcza zwraca się do zarządu z żądaniem w przedmiocie udzielenia informacji, przedłożenia dokumentów oraz złożenia wyjaśnień w zakresie prac i czynności podejmowanych przez zarząd. Zarząd bądź inna osoba obowiązana, np. pełnomocnik, odpowiada kompleksowo radzie nadzorczej na jej żądanie w terminie nie późniejszym niż dwa tygodnie od dnia zgłoszenia takiego żądania. Termin ten może zostać jednak każdorazowo wydłużony wyłącznie przez radę nadzorczą. Takie wydłużenie terminu powinno zostać wskazane w żądaniu, ale również może być wskazane później, tj. już po skierowaniu żądania. Termin ten nie może być przez radę nadzorczą skrócony. Zarząd nie może ograniczać dostępu członków rady nadzorczej do żądanych przez nich informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień.

Statut fundacji rodzinnej może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, w szczególności przewidywać, że zarząd obowiązany jest uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem określonej czynności. Pozostałe kompetencje rady nadzorczej mogą być zatem określane dowolnie w statucie, przy czym istotne jest, aby w taki sposób ukształtować te dodatkowe uprawnienia rady nadzorczej, by nie wchodziły one w kompetencje

zarządu czy zgromadzenia beneficjentów.

Na koniec należy podkreślić, że ustawodawca wprowadził bezwzględny zakaz łączenia stanowiska członka zarządu i funkcji członka rady nadzorczej. Łączenie bowiem obu tych stanowisk uniemożliwiłoby sprawowanie właściwej kontroli rady nadzorczej nad zarządem i obiektywnej oceny podejmowanych przez ten organ decyzji.