“Majątek po fundacji rodzinnej”.
W związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej pojawia się aspekt mienia pozostałego po fundacji rodzinnej, w kontekście komu takowe mienie będzie przysługiwać.
Jeżeli rozwiązanie następuje za życia fundatora/fundatorów, wówczas mienie będzie w pierwszej kolejności przysługiwało fundatorowi/fundatorom. Natomiast modyfikację co do powyższej zasady może wprowadzić statut i przykładowo mienie przekazać w różnych proporcja fundatorom i beneficjentom albo wyłącznie beneficjentom.
W przypadku śmierci fundatora/fundatorów co do zasady mienie przysługiwać będzie beneficjentom. Niniejsza zasada może być również zmieniona przez postanowienia statutu. Jednakże, gdy w statucie nie będzie stosownych postanowień, mienie należeć się będzie spadkobiercą fundatora/fundatorów. Zastosowania będą miały postanowienia Kodeksu cywilnego dotyczące dziedziczenia ustawowego albo testamentowego.
Mienie fundacji rodzinnej należne wskazanym podmiotom po jej rozwiązaniu może zostać im wydane nie wcześniej niż z upływem roku od ogłoszenia otwarcia likwidacji i wezwania wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności.