Choć maksymalne kary za błędy w CRBR są wysokie, w praktyce organy skarbowe stosują je z umiarem, skupiając się na prewencji i umożliwiając przedsiębiorcom korektę błędów. W 2024 r. organy skarbowe nałożyły 285 kar za nieprawidłowości w CRBR – średnio 3665 zł, choć maksymalna możliwa kara to aż milion.

 

Na temat obowiązku ujawniania informacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych dla serwisu Prawo.pl wypowiedział się Piotr Aleksiejuk.

 

„Często dochodzi do sytuacji, gdy instytucje finansowe inaczej identyfikują wskazanych beneficjentów rzeczywistych niż podmiot zobowiązany do jego zgłoszenia, co rodzi rozbieżności i konieczność zgłoszenia rozbieżności w rejestrze. W świetle powyższego warto, aby wszystkie podmioty objęte obowiązkiem zgłoszeniowym – w tym fundacje rodzinne, które od niedawna również są nim objęte – przeprowadziły przegląd aktualności danych zgłoszonych do CRBR oraz zweryfikowały, czy ich sposób identyfikacji beneficjentów rzeczywistych pozostaje zgodny z aktualną praktyką oraz wykładnią organów nadzoru”

 

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem: LINK