“Fundusz założycielski fundacji rodzinnej”.
Istotnym zagadnieniem pod względem powołania fundacji rodzinnej jest pokrycie przez fundatora/fundatorów funduszu założycielskiego. Następuje to poprzez wniesienie do fundacji rodzinnej aktywów o wartości określonej w statucie, nie mniejszej jednak niż 100 000,00 zł.
Co ważne, fundacja rodzinna nie będzie mogła zwracać fundatorowi/fundatorom mienia wniesionego na pokrycie funduszu założycielskiego. Wyjątek od tej zasady może przewidywać jedynie ustawa o fundacji rodzinnej.
Co może być wniesione w ramach funduszu założycielskiego Pokrycie funduszu założycielskiego przez fundatora lub fundatorów możliwe jest na kilka sposobów. Może to nastąpić poprzez wniesienie:
1) środków pieniężnych wyrażonych w złotych;
2) środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej – w takiej sytuacji przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wniesienia mienia;
3) mienia w innej postaci niż środki pieniężne, np. w postaci posiadanych przez fundatora udziałów w spółkach prawa handlowego czy prawa własności nieruchomości. W takim wypadku wartość rynkowa wniesionego mienia ustalona będzie na podstawie wartości rynkowej na dzień wniesienia mienia.
Od mienia wniesionego w ramach funduszu założycielskiego (czyli wyłącznie etap założenia fundacji) odróżnić należy, majątek który został uzyskany lub wypracowany w trakcie funkcjonowania fundacji rodzinnej.
Majątek uzyskany w trakcie funkcjonowania fundacji rodzinnej najczęściej będzie pochodził z dwóch źródeł, tj.:
1)pozyskany od podmiotów trzecich, np. w formie darowizny czy też spadku, oraz
2) nabyty z dochodów, które zostały wygenerowane przez aktywa fundacji rodzinnej, np. zyski z czynszu dzierżawnego nieruchomości, w których władaniu jest fundacja rodzinna, dywidendy pozyskiwane ze spółek prawa handlowego, w których fundacja rodzinna posiada jednostki uczestnictwa, zyski ze zbycia aktywów posiadanych przez fundację rodzinną lub dochody z działalności prowadzonej w ramach gospodarstwa rolnego.
Wartość wniesionego do fundacji rodzinnej mienia (innego niż środki pieniężne) nie może być swobodnie wyceniana według np. subiektywnej oceny fundatora. Musi być ona oparta na wartości rynkowej mienia.