Od 21 lutego 2023 roku pracodawcy mogą przeprowadzić wśród pracowników kontrole trzeźwości lub kontrole na obecność środków działających podobnie do alkoholu. 

Jeżeli kontrola potwierdzi chociażby najniższe stężenie alkoholu, to zatrudniony będzie miał możliwość zażądania drugiego pomiaru wydychanego powietrza, używając do tego specjalnego alkomatu bazującego na metodzie spektrometrii w podczerwieni. Niestety, tak skonstruowane przepisy poddają w dużą wątpliwość skuteczność wprowadzonych niedawno przepisów o kontroli trzeźwości w zakładach pracy. 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem mec. Kamila Bałdygi dla Dziennika Gazety Prawnej, w którym omawia on praktyczne aspekty przeprowadzania kontroli.  

“Warto zwrócić uwagę na niespójność wydanego rozporządzenia z wprowadzanymi przepisami kodeksu pracy, na których podstawie zostało wydane. Skoro bowiem przepisy kodeksu pracy przewidują, że pracodawca może uregulować przeprowadzenie kontroli trzeźwości — to dalszy przebieg takiej kontroli nie powinien zależeć od dalszych żądań pracownika co do stosowanego urządzenia.” 

Pełną wersję artykułu znajdą Państwo: TUTAJ