Beneficjent fundacji rodzinnej to podmiot, na rzecz którego fundacji rodzinna spełnia określone świadczenia. Status beneficjenta posiadają podmioty, które są wpisane na listę beneficjentów. Bycie beneficjentem daje również możliwość bycia członkiem Zgromadzenia Beneficjentów, przy czym niniejszą kwestię reguluje statut.

Beneficjentem może być:

  • osoba fizyczna,
  • organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadząca działalność pożytku publicznego w rozumieniu art. 3 ust. 1 tej ustawy.

Beneficjentem może  być również fundator. Jest to rozwiązanie stosowane w zagranicznych fundacjach rodzinnych. Umożliwia ono otrzymywanie przez fundatora świadczeń od fundacji rodzinnej, np. w celu zaspokajania jego bieżących potrzeb. Ma to również często związek ze zmniejszeniem lub wręcz wycofaniem się przez fundatora z działalności zawodowej, w związku z czym

Beneficjentem może zostać nie tylko fundator (fundatorzy) i osoby bliskie, ale właściwie każda osoba fizyczna, np. osoby zarządzające spółkami, których udziały lub akcje są wnoszone do fundacji rodzinnej.