Podstawową kwestią, która odróżnia fundację rodzinną od np. spółek prawa handlowego, jest aspekt majątku fundacji rodzinnej, a w szczególności jego autonomiczny i niezależny od fundatora/fundatorów charakter. Oznacza to, że w momencie wniesienia mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora/fundatorów przestaje ono być ich własnością, a staje się wyłącznie własnością fundacji rodzinnej.

 

Majątek fundacji rodzinnej, z uwagi na jego źródła pozyskania, możemy podzielić na dwie kategorie:

1) mienie wniesione na pokrycie funduszu założycielskiego,

2) mienie uzyskane w okresie istnienia fundacji rodzinnej, tj. wynikające z uzyskanych dochodów lub wnoszone później do fundacji rodzinnej, które nie jest przeznaczone na pokrycie funduszu założycielskiego.

 

Należy wskazać, że mienie wniesione przez fundatora/fundatorów czy też inne osoby, np. beneficjentów fundacji lub podmioty trzecie, nie zostaje do nich w żaden sposób przyporządkowane, jak ma to miejsce w przypadku np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (udziałowiec spółki za wniesione wkłady na pokrycie kapitału zakładowego lub przewyższające wartość kapitału zakładowego uzyskuje prawa majątkowe w postaci np. prawa do dywidendy czy też tzw. prawa korporacyjne, np. prawo głosu,

prawo do kontroli spółki). W przypadku fundacji rodzinnej wyłącznym właścicielem mienia wniesionego do tej fundacji, jak i nabytego w trakcie jej trwania, jest sama fundacja rodzinna. Fundator czy też inne podmioty nie posiadają uprawnień majątkowych lub niemajątkowych w stosunku do fundacji rodzinnej, związanych z wniesionym do niej majątkiem.

 

Zarząd fundacji rodzinnej obowiązany jest dokonać spisu jej mienia oraz przyporządkowania proporcji wnoszonego mienia przez fundatorów, jeżeli jest ich więcej. Ma to istotne znaczenie w przypadku wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów (aspekt podatkowy), o czym szerzej będzie w kolejnych artykułach.

 

Do fundacji rodzinnej można wnosić m.in.:

a) środki pieniężne,

b) posiadane udziały czy akcje w spółkach kapitałowych,

c) przysługujący ogół praw i obowiązków w spółkach osobowych,

d) prawo własności np. nieruchomości,

e) prawo własności do ruchomości, np. samochodu, rzeczy czy dzieł sztuki,

f) prawo użytkowania wieczystego,

g) wierzytelności i roszczenia wynikające z zawartych umów,

h) autorskie prawa osobiste,

i) prawa własności przemysłowej,

j) gospodarstwo rolne.