“Odpowiedzialność fundacji rodzinnej za zobowiązania fundatora”.
Fundacja ponosi solidarną odpowiedzialność z fundatorem za zobowiązania fundatora powstałe przed ustanowieniem fundacji rodzinnej. Natomiast z drugiej strony stosowna odpowiedzialność ograniczona jest do wysokości mienia wniesionego przez fundatora.
Fundacja rodzinna w organizacji (czyli funkcjonująca od momentu jej powołania do momentu jej rejestracji w rejestrze fundacji rodzinnych) ponosi odpowiedzialność za zobowiązania fundatora powstałe przed jej zawiązaniem. Jest to odpowiedzialność solidarna fundacji rodzinnej i fundatora. Do odpowiedzialności fundacji rodzinnej w organizacji stosuje się odpowiednio przepisy o odpowiedzialności fundacji rodzinnej za zobowiązania fundatora. Wobec tego mowa tutaj o wszelkich zobowiązaniach fundatora, które istniały
(mogą być wymagalne lub niewymagalne) w momencie zbycia mienia na rzecz fundacji rodzinnej, np. z tytułu zawartych umów handlowych czy zobowiązań alimentacyjnych.
Fundacja rodzinna odpowiada solidarnie z fundatorem za jego zobowiązania powstałe przed jej ustanowieniem, w tym również za jego zobowiązania alimentacyjne. W przypadku zaspokojenia się wierzyciela z majątku fundacji rodzinnej, wówczas fundacja rodzinna może domagać się od fundatora zwrotu tego, co musiała za niego świadczyć.
Fundacja rodzinna może skutecznie uchylić się od konieczności zapłaty za zobowiązania fundatora, jeżeli zobowiązanie uległo przedawnieniu. Termin przedawnienia zależny będzie każdorazowo od charakteru stosunku prawnego będącego źródłem zobowiązania. Kodeks cywilny ustanawia ogólny termin przedawnienia wynoszący odpowiednio:6 lat dla roszczeń majątkowych i 3 lata dla roszczeń o świadczenia okresowe (np. czynsz najmu) oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.