Ostatnim organem niezbędnym do funkcjonowania fundacji rodzinnej jest Zgromadzenie beneficjentów. W odróżnieniu od Rady Nadzorczej jest to organ obligatoryjny, tj. bez niego fundacja nie może funkcjonować.

Celem tego organu jest zachowanie ciągłości funkcjonowania pozostałych organów fundacji rodzinnej, a tym samym właściwe działanie całej fundacji rodzinnej. Zgromadzenie beneficjentów jest ustanawiane przez fundatora w statucie fundacji rodzinnej (art. 70 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej).

Zgromadzenie beneficjentów ma za zadanie podejmować uchwały jedynie w wyjątkowych przypadkach, określonych w ustawie o fundacji rodzinnej bądź statucie fundacji rodzinnej. Zgromadzenie beneficjentów ma również za zadanie umożliwić członkom rodziny fundatora wpływ na funkcjonowanie fundacji rodzinnej.

Nie należy jednak stosować analogii i utożsamiać zgromadzenia beneficjentów z podobnym organem innego podmiotu, tj. zgromadzeniem wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż zgromadzenie beneficjentów będzie zajmować się, co do zasady, jedynie konkretnie przypisanymi sprawami wskazanymi w statucie i ustawie, a główny ciężar prowadzenia spraw fundacji rodzinnej będzie spoczywał na innych organach fundacji, tj. przede wszystkim zarządzie.

Co ważne, nie wszyscy beneficjenci będą mogli zostać członkami zgromadzenia beneficjentów. Uprawnienie do uczestnictwa w zgromadzeniu beneficjentów przysługiwać będzie wyłącznie beneficjentom wskazanym przez fundatora fundacji rodzinnej w statucie. Fundator może zatem dowolnie wskazać, kto będzie tworzyć zgromadzenie beneficjentów, z tym zastrzeżeniem, że muszą być to beneficjenci fundacji rodzinnej, a nie np. obce osoby niezwiązane z fundacją rodzinną i niebędące jej beneficjentami.

Kwestia dotycząca kompetencji oraz uchwał podejmowanych przez Zgromadzenie beneficjentów zostanie przedstawiona w kolejnym artykule.