“Podatki w fundacji rodzinnej - wnoszenie majątku”.
Etap związany z wnoszeniem majątku przez fundatora do fundacji rodzinnej jest wolny od opodatkowania w zakresie podatków dochodowych, podatków od spadków i darowizn oraz podatków od czynności cywilnoprawnych.
Jest to bardzo preferencyjne rozwiązanie, ponieważ w przypadku wnoszenia aktywów do spółek prawa handlowego lub rozporządzania nimi zasadą jest, że któryś z powyższych podatków występuje.
Wnoszenie wkładów do fundacji rodzinnej na pokrycie funduszu założycielskiego jest neutralne podatkowo. Art. 12 ust 1 pkt 7 CIT oraz art. 17 ust 1 pkt 9 określają, że za przychody uważa się wyłącznie wkłady do spółek będących podatnikami CIT oraz spółdzielni - brak w katalogu fundacji rodzinnych.
Kwestią, nad którą fundatorzy albo inne podmioty wnoszące aktywa do fundacji rodzinnej powinni się pochylić, jest aspekt podatku VAT. Intencją ustawodawcy jest zwolnienie podatkowe jako zasada, niemniej jednak w szczególności w odniesieniu do nieruchomości pamiętać należy, że istotne jest nie tylko zbadanie kwestii opodatkowania, ale też analiza wcześniej dokonanego odliczenia podatku naliczonego.