“Organy fundacji rodzinnej”.

Fundacje rodzinne, podobnie jak spółki prawa handlowego, swoje działania będą wykonywać za pośrednictwem powołanych organów. Pomimo wielu podobieństw fundacji rodzinnej do spółek kapitałowych zasadniczą różnicą jest to, że fundacja rodzinna jest bezudziałowa.
Oznacza to, że wspólnicy, czy też inaczej – osoby/podmioty wnoszące do niej majątek – nie uzyskują w zamian za wniesione aktywa szczególnych praw i obowiązków, które, tak jak ma to miejsce w przypadku spółek kapitałowych, związane są ściśle z udziałem spółkowym wspólnika.
Do organów fundacji rodzinnej należą: Zgromadzenie Beneficjentów, Zarząd, Rada Nadzorcza.
Kompetencje organów fundacji rodzinnej: Zarząd Jest organem wykonawczym
Rada nadzorcza Pełni funkcję kontrolną (organ kontrolny)
Zgromadzenie beneficjentów Organ pełniący funkcję uchwałodawczą i kontrolną
Organy fundacji rodzinnej mogą być jedno- lub wieloosobowe. Organy są stronami stosunków organizacyjnych fundacji rodzinnej, związanych ze sobą, a stosunki pomiędzy nimi – tak jak w przypadku spółek prawa handlowego – są determinowane przede wszystkim kompetencjami każdego z organów. Należy podkreślić, że jest to katalog zamknięty, tj. ustawodawca nie przewiduje innych organów niż powyższe.
Organy fundacji rodzinnej, wykonując swoje prawa i obowiązki wynikające zarówno z ustawy, jak i ze statutu, podejmują stosowne działania w oparciu o umocowanie wynikające z wymienionych źródeł. Przy czym, z praktycznego punktu widzenia, to na fundatorze ciążyć będzie obowiązek precyzyjnego określenia zasad i warunków funkcjonowania organów, w szczególności ustalenia, jakie decyzje (niewynikające z ustawy) podejmować będą stosowne organy – zarząd/rada nadzorcza/zgromadzenie beneficjentów.