Statut fundacji rodzinnej jest jej najważniejszym dokumentem prawnym, ponieważ reguluje wszelkie kwestie związane z funkcjonowaniem fundacji rodzinnej.

Statut stanowi swojego rodzaju umowę, w której fundator przedstawia swoją wizję związaną z funkcjonowaniem fundacji rodzinnej w perspektywie wielopokoleniowej. Rekomendowane jest, aby statut został uregulowany przez fundatora precyzyjnie, w szczególności – poza aspektami wynikającymi z ustawy – przewidywał, komu przypadną uprawnienia przysługujące fundatorowi po jego śmierci.

Statut określany jest przez fundatora/fundatorów fundacji rodzinnej. Dla swej ważności statut fundacji musi zostać sporządzony, podobnie jak złożenie oświadczenia o powołaniu fundacji rodzinnej, w formie aktu notarialnego.

Ustawa o fundacji rodzinnej wprost wskazuje elementy, które muszą zostać określone w statucie. Są to tak zwane elementy obligatoryjne statutu fundacji rodzinnej. Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej statut powinien określać co najmniej:

1) nazwę fundacji rodzinnej;

2) siedzibę fundacji rodzinnej;

3) szczegółowy cel fundacji rodzinnej;

4) beneficjenta lub sposób jego określenia i zakres przysługujących beneficjentowi uprawnień;

5) zasady prowadzenia listy beneficjentów;

6) zasady, w tym szczegółowy tryb, zrzeczenia się uprawnień przez beneficjenta;

7) czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony;

8) wartość funduszu założycielskiego;

9) zasady powoływania i odwoływania oraz uprawnienia i obowiązki członków organów fundacji rodzinnej, a także zasady reprezentacji fundacji rodzinnej przez zarząd albo przez inne organy fundacji rodzinnej w przypadkach wskazanych w ustawie;

10) podmiot uprawniony do zatwierdzenia czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji;

11) co najmniej jednego beneficjenta uprawnionego do uczestnictwa w zgromadzeniu beneficjentów;

12) zasady zmiany statutu;

13) przeznaczenie mienia fundacji rodzinnej po jej rozwiązaniu, w tym określenie beneficjenta uprawnionego do mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej.

Oprócz wskazanych powyżej elementów, które obowiązkowo muszą zostać zawarte w statucie fundacji rodzinnej, ustawa o fundacji rodzinnej przewiduje, że statut może zawierać szereg innych uregulowań, zależnych jedynie od woli fundatora. Są to tzw. elementy fakultatywne, np. zasady współpracy lub współdziałania organów fundacji rodzinne, wytyczne dotyczące inwestowania majątku fundacji rodzinnej.

Zmiana statutu fundacji rodzinnej przebiega w oparciu o zapisy uchwalone pierwotnie przez fundatora w statucie fundacji rodzinnej. Statut może m.in. przewidywać, że do zmiany zapisów w nim zawartych potrzebne będzie uzyskanie np. uprzedniej zgody organów fundacji rodzinnej, dla przykładu – zgromadzenia beneficjentów, a nawet podmiotu trzeciego, do którego fundator ma zaufanie (np. księgowi, prawnicy, różnego rodzaju doradcy).